Jihlava
Zapomenutý článek
V souvislosti s nedávnou volbou státních trenérů jsme si na něco vzpomněli.
Nature

V sobotu 8. března probíhalo v Českém rybářském svazu výběrové řízení na státního trenéra rybolovné techniky na další minimálně čtyři roky. Během nedělního závodu, který probíhal ve Velkých Pavlovicích a kterého jsme se také zúčastnili, si Karel vzomněl na jednu věc, která se ztratila kdesi v komunikaci. O co šlo?

V jednu zářijovou neděli dorazila reprezentace dospělých ze Španělska. V úterý pak psal Karel na svaz mimo jiné i dotaz, zda bude nějaký článek v časopise Rybářství. V předchozím roce se na to nějak zapomnělo a nakonec z Karlovy iniciativy o snahu propagace RT vyšel alespoň článek o úžasných výsledcích roku 2023 napříč všemi kategoriemi našeho sportu. Podobně se tak nabídl, že kdyby nikdo neměl zájem napsat článek o španělské výpravě, tak by něco sepsal. Dostal volnou ruku k tomu něco vytvořit, ale že se na to chvátá, aby se ještě stihlo listopadové vydání.

Druhý den odpoledne byl připravený článek s tím, že fotky by mohli mít jiní reprezentanti, protože Karel fotil jenom lidi ze skupiny, ve které se pohyboval.

Nature

Zářijové číslo časopisu obsahovalo vzpomínku na paní Čapkovou na třech stranách. Vedle ní se objevil na půl straně článek o mistrovství světa v rybolovné technice juniorů a kadetů, jak dovezli 63 medailí, včetně titulů mistrů a mistryň světa ve všech kategoriích a družstvech. Říjnové číslo vyprávělo na čtyřech stranách o mistrovství světa muškařských juniorů, jak vybojovali bronzovou medaili v družstvech. Listopadové vydání popisovalo 4. Freestyle Method Feeder Championship a českou výpravu, jak nakonec obsadila páté místo. To vše na dvou stranách. Prosincové číslo se na třech stranách věnovalo mistrovství Evropy v muškaření dospělých, kdy se jim podařilo vybojovat bronzovou medaili v družstvech, a ještě na čtyřech stranách závodu Stairs2Hell.

V lednovém čísle se neobjevil žádný článek o závodních akcích. Situace se opakovala i v únorovém čísle. S březnovým číslem už bylo jasné, že o mistrovství světa v rybolovné technice dospělých a zisku titulů mistrů světa ve čtyřech z pěti vícebojů plus titulů mistrů světa v družstvech mužů i žen, se psát nebude. Stejný osud vlastně potkal i kategorii masters.

A tak si tu jenom odložíme, co chtěl vlastně Karel psát o mistrovství světa, uskutečném na začátku září 2024 ve Španělsku. Protože při článku o juniorech a kadetech se musel vejít do 2 000 znaků na půl stranu, snažil se moc nepřekročit 4 000 znaků, aby se to vešlo na jednu stranu. Fotky použijeme z našeho vlastního archívu.

Nature

Ve dnech 4. – 8. září probíhalo ve Španělsku mistrovství světa v rybolovné technice. Na šampionát vyrazila třináctičlenná výprava, složená ze čtyř závodnic, sedmi závodníků, státního trenéra a vedoucího výpravy. Celkem se mistrovství zúčastnilo 19 žen a 55 mužů z patnácti států. Česká reprezentace vyrazila na místo konání v neděli 1. září, aby se seznámila s prostředím a doladila své vybavení na konkrétní podmínky. Letadlo přistálo ve Valencii večer a po hodinové cestě autobusem všichni dorazili do města Benicasim severně od Castellón de la Plana.

Reprezentaci tvořili Kateřina Marková, Jan a Josef Luxovi, Robert Mík (všichni Jihočeský ÚS), Lucie Kepáková, Eliška Vladyková, Zuzana Plachá, Jan Bombera (všichni ÚS pro Severní Moravu a Slezsko), Jan Weitz (Severočeský ÚS), Tomáš Spáčil (Středočeský ÚS) a Karel Kobliha (Moravský rybářský svaz). O ně se starali státní trenér Josef Luxa (Jihočeský ÚS) a vedoucí výpravy Radek Spáčil (Středočeský ÚS).

Po dvoudenní přípravě se reprezentace zúčastnila slavnostního zahájení mistrovství během středečního odpoledne, aby ještě toho dne absolvovala první závodní disciplínu, a to mušku skish. V této disciplíně se českému týmu podařilo vybojovat tři medaile, když se o obě zlata postarali Zuzana Plachá s Tomášem Spáčilem a Lucie Kepáková získala stříbrnou medaili.

Druhý závodní den byl zahájen hody muškařskou šňůrou do dálky s jednoručním prutem, ve které reprezentace vybojovala čtyři medaile, když Karel Kobliha vybojoval zlato, Lucie Kepáková s Janem Bomberou získali stříbrné medaile a Jan Luxa urval bronz. Po krátké pauze následovaly hody muškařskou šňůrou do dálky s obouručním prutem. Zde se reprezentaci podařilo získat dvě medaile, když zlato vybojoval Tomáš Spáčil a Karel Kobliha urval bronz. Na závěr dne byla připravena disciplína zátěž arenberg, kde se podařilo získat další tři medaile, a to zlato a bronz u žen (Lucie Kepáková a Zuzana Plachá), a stříbro u mužů, když Jan Weitz smolně prohrál s chorvatským závodníkem o pouhou jednu sekundu.

Nature

Třetí závodní den začal také hody do dálky, tentokrát se zátěží. Nejdříve s obouručním prutem a následně jednoručním. V náročné konkurenci se v obouruční disciplíně mužům nepodařilo získat medaili a v jednoruční uspěly pouze naše ženy, když Lucie Kepáková vybojovala zlatou medaili a Zuzana Plachá bronz. Závěr dne patřil další disciplíně na přesnost, a to zátěži skish. I zde uspěly pouze ženy. Opět vyhrála Lucie Kepáková a bronz získala Zuzana Plachá.

Poslední den se odházely disciplíny, házené s multiplikátorovým navijákem. V obou uspěly pouze ženy. V dálkové disciplíně získala Zuzana Plachá stříbro a Lucie Kepáková bronz. V disciplíně na přesnost ženy slavily tripl, když se umístily v pořadí Kateřina Marková, Zuzana Plachá a Lucie Kepáková.

Medailový úspěch podtrhly celkové výsledky ve vícebojích, kde česká reprezentace v každém víceboji získala dvě medaile. Lucie Kepáková vyhrála pětiboj i sedmiboj a Zuzana Plachá v obou vícebojích obsadila druhé místo. V mužích vyhrál pětiboj Karel Kobliha a třetí místo obsadil Jan Luxa. Karel Kobliha vyhrál i sedmiboj a třetí místo obsadil Tomáš Spáčil. V devítiboji pak Karel Kobliha obsadil druhé místo a Jan Bombera bronzovou příčku. Česká reprezentace následně vyhrála soutěž družstev žen i mužů.

Nature

Celkově reprezentace vybojovala 33 medailí, čímž potvrdila již několik let trvající vynikající přípravu. Na zisku 31 medailí, získaných v soutěži jednotlivců, se nejvíce podílely Lucie Kepáková s devíti medailemi a Zuzana Plachá se ziskem osmi medailí v kategorii žen. V mužích pak nejvíce přispěli Karel Kobliha se ziskem pěti medailí a Tomáš Spáčil se třemi medailemi.

Je třeba vyzdvihnout, že úžasné výsledky, které česká reprezentace v rybolovné technice dlouhodobě předvádí, by se nedařilo předvádět bez velké podpory Českého rybářského svazu, který tento sport finančně a organizačně podporuje. Nelze také opomenout významnou spolupráci Moravského rybářského svazu. Proto velké díky za to, že vytvořily podmínky, ve kterých se takovýchto výsledků podařilo dosáhnout.