Jihlava
Mistrovství republiky mládeže
Junioři a žáci bojovali o medaile a tituly mistryň a mistrů republiky.
Nature

Jarní část sezóny pro většinu závodnic a závodníků dospěla do finále. Nejvýznamnější závod pro ně se uskutečnil ve východních Čechách. Pro úzkou skupinku byl závod ještě speciálním tím, že mohl ovlivnit výslednou nominaci na mistrovství světa juniorů a kadetů.

V letošním roce se zúčastnilo pětiboje celkem 43 závodnic a závodníků. Nejvíc jich dorazilo z Moravy. Moravskoslezský územní svaz vypravil 6 závodníků, k nim se přidal Bohumín s dalšími dvěma, stejně jako Vítkov, a pak ještě jednoho Litovel a Frýdek-Místek, suma sumárum 12 lidí. Moravský rybářský svaz vypravil dalších 10, z nichž jeden jel za Kroměříž. Z české části republiky dojelo nejvíc závodníků ze severních Čech, celkem 8. Dále 5 ze západu, 4 z východu, 3 z Prahy a jedna z jihu Čech. Střední Čechy závod vynechaly. Celkem tedy 43 závodnic a závodníků.

Možná z důvodu očekávané slabší účasti nebo naopak z důvodu aktuálního stavu RT v republice, kde někde začali s úplně novými dětmi a jinde rezignovali na trénink muškařských disciplín, padl návrh na vytvoření nové kategorie mladších žákyň a žáků (do 12-ti let včetně), kteří by soupeřili pouze v trojboji. Nápad prošel a vyšel dobře, na republiku dorazilo dalších 16 chlapců a 5 dívek. Ač víme, že někteří ze závodníků již vloni bojovali ve starší kategorii, díky zavedení mladší kategorie určitě dorazilo více dětí, než kdyby kategorie trojbojařů na republice nebyla. Do mladších kategorií dorazilo 9 dětí z jižních a 3 ze severních Čech. K nim se přidalo 8 dětí z Moravskoslezského ÚS a 1 Moravák.

Finální počet tedy byl 64 závodnic a závodníků.

Nature

Moravský rybářský svaz reprezentovali závodníci z Chropyně, Jihlavy a Kroměříže.

Do juniorské kategorie zamířili Kuba, dva Ondřejové a Robert, všichni z Kroměříže. Do žákovské kategorie zamířila jihlavská čtyřka a k nim chropyňský Matěj. Za svou snahu v průběhu sezóny se z Kroměříže vydal na závod i Adam. V dívčích kategoriích jsme zástupkyni neměli. Ale měli jsme ještě jedno želízko v ohni v podobě chropyňského Honzíka, který stále patřil do kategorie mladších žáků, tak se tam vydal i s vědomím, že bude bojovat pouze v trojboji. Družstvo trenéři složili ze dvou juniorů - Robert a Ondra - a dvou žáků - Matěj a Vojta.

Závod byl zahájen již v pátek. Tak nějak je to víceletá tradice, která ukázala, že je lepší to rozdělit do dvou dní. Takže v pátek tradiční doplňková discpiplína multi skish, následována plachtou a zakončovalo se to muškou skish. Zbytek disciplín v sobotu.

Ubytování bylo zajištěno v Kostelci nad Orlicí na internátu střední a vyšší odborné školy. Tam jsme jeli napřed. Po ubytování a rozhození kluků do pokojů jsme vyrazili do Lípy nad Orlicí, kde se již v minulosti házela několikrát první liga RT. Prostředí bylo příjemné. Zaparkovali jsme, bafli věci došli k lavičkám, sehnali čísla a boďáky a kluci si šli prohodit disciplíny.

Po nějaké době se pustila první disciplína.

Nature

Začalo se multi skishí a to s malou změnou oproti předchozímu roku. Kategorie byly pouze dvě - chlapci a dívky, bez ohledu na věk. Bylo jasné, že moc šancí asi mít nebudeme, přeci jenom někteří junioři to již hází dýl a jiní chlapci zase hází hlavně tuto disciplínu na úkor toho zbytku. My to máme naopak, moc se multi nevěnujeme, což ale neznamená, že bychom ji házeli neradi. Zájem o multi stále je, což dokázalo 22 chlapců a 9 dívek, kteří se do multi zapojili.

V chlapcích byli moravští závodníci rozmístěni odspodu až nahoru. Někteří hodili jenom 20, jiní zase 50. Nakonec se podařilo dostat do finále juniorovi Robertovi, žákovi Vojtovi a mladšímu žákovi Honzíkovi. Že to nebude jednoduché se ukázalo hned v základním kole, kde litovelský Jeňas hodil plný počet. Druhý nejlepší závodník měl o 20 bodů míň. A i ve finále to tak dopadlo, Jeňas tedy hodil 90 bodů, ale ostatní se přes 80 bodů nedostali. Na čas se ale na druhé místo propasoval kroměřížský Robert, který tak získal pro MRS první stříbro. Jihlavský Vojta skončil na bramboře čtvrtý a chropyňský Honzík šestý.

V dívkách také padlo kilo. Postarala se o něj ostravská Natálka, která sice v základním kole jednou minula, ale ve finále trefila všechny terče. Ostatní dívky měly dokonce o 30 bodů míň.

Nature

Pokračovalo se plachtou, nebo-li zátěží arenberg. V mladších žácích se očekávalo, že tam nějaké ty slabší výsledky budou, a taky to tak bylo. Asi třetina chlapců měla problém se dostat přes 50 bodů. Na druhou stranu dvě třetiny měly víc jak 60. Nejlepší výsledek předvedl chropyňský Honzík, který hodil 96 bodů. Výsledek, který hodili pouze 4 starší žáci, takže by se mezi nimi neztratil. Mladší žáci finále neházeli, proto Honzík vybojoval pro MRS zlato.

Ve starších žácích jsme měli velké ambice. Hned čtyřem chlapcům z MRS se podařilo dostat do finále a to jsme měli ještě kluka na prvním nepostupovém místě. Dvě medaile tedy byly jasné. Alespoň do doby, než se finálové kolo odstartovalo. Pak na Adama dopadl stres stejně jako na Honzu. Oba hodili pouze 82 bodů a skončili na posledních dvou místech. Honza byl pátý a Adam šestý. A i Vojta se moc nepředvedl. S výsledkem 88 bodů skončil čtvrtý. Čest MRS tak zachraňoval chropyňský Matěj, který obsadil 3. místo a vybojoval bronz.

Ani v juniorech to nebyla žádná sláva. Do finále se sice dostali oba kroměřížští reprezentanti Ondra s Robertem, a to dokonce Ondra hodil jako jediný plný počet, ale ve finále se mu to vůbec nepovedlo a s 92 obsadil čtvté místo. Robert vybojoval alespoň další bronz pro MRS.

Jo, v juniorech se víc dařilo Dominikovi z Ostravy a Kubovi z Kdyně. V žácích nás překvapil jablonecký Lukáš, který perfektně naladil formu. Ač jsme tušili již z haly, že je schopen nás porážet, venku to bylo rozkolísané. K jeho štěstí načasoval formu skvěle. No a na druhém místě tachovský Pavel, kterého známe od první halové republiky mládeže (březen 2020), kde porazil v mladších žácích našeho Vojtu. Milujeme takové ty závodníky, co celý rok nikde nevidíme, pak si přijedou na republiky a nandají nám to... :)

Možná by bylo fajn poznamenat, že padly pouze dvě stovky na celé plachtě. Ondra z Kroměříže měl tu jednu. O tu druhou se postarala pražská Míša.

Nature

Poslední disciplínou dne byla muška skish. Podmínky byly skvostné a dokazovaly to i výsledky. Nervóznímu Honzovi a zbrklému Peťovi to úplně nevyšlo, a tak skončili mimo finálovu šestku. Stačilo pár hodů nedat vedle a finále by bylo. Bohužel. Takovými stavy si holt ještě párkrát projdeme. Do finále se probojoval Matěj s Vojtou s výsledkem 95, za nimi byl náš Adam s jednou nulou navíc. Pak tam byl ještě kroměřížský Adam. Takže zase 4 ve finále. Tak snad placka bude.

No, byla, ale ne pro Jihlavu. Adam i Vojta hodili dvakrát mimo. Kupodivu výsledek 90, který bral vloni zlato a stříbro, letos nestačil na lepší jak čtvrté a páté místo. Z hlediska trenéra Jihlavy to zamrzí, z hlediska fanouška RT je to úžasná zpráva. Zlato se bralo za stovku, kterou hodil chropyňský Matěj. Stříbro připadlo loňskému mistrovi této disciplíny, bohumínskému Jardovi, kterému chyběl jeden zásah navíc. O krásné překvapení se postaral kroměřížský Adam. Chlapec, který nehází ani dva roky, zaházel také s výsledkem 95 bodů a vybojoval si fantastické třetí místo a bronzovou medaili pro MRS.

V juniorech jsme koukali na to, že v základním kole nepadla ani jedna stovka. Hanbáři, to v juniorkách padla hned dvě kila (Eliška z Jablonce a Natálka z Ostravy) a i u žákyň tam jedna byla (Nikča z Ostravy). Nicméně co se nepodařilo v základním kole, to se dohnalo ve finále. Tam padly stovky hned tři a čas rozhodoval o tom, kdo vyhraje. A k radosti MRS vyhrál Robert. Do finále se probojoval i kroměřížský Kuba, ale ten nakonec obsadil páté místo.

Nature

No, první den za námi.

MRS mělo na kontě 7 medailí, z toho tři zlaté mistry republiky - Honzíka, Matěje a Roberta.

Karel byl zoufalý. Vůbec nechápal, kde udělal chybu. Zatím co vloni již putovalo do Jihlavy hodně medailí a na plachtě dokonce Jihlava měla tripl, tentokrát jsme se zmohli tak akorát na tři čtvrtá místa. Nebyla to krásná noc, když nad tím přemýšlel. Letos se moc nedařilo. Vlastně vůbec. Měli jsme tak aspoň radost z hlediska týmu MRS, že to za nás dohání Kroměříž a Chropyně.

Nature

Další den a další disciplíny. Chystala se zátěž skish. Opět i s mladšími žáky. Tentokrát to bylo o dvou závodnících, kteří se dostali k 80 bodům. Honzík měl přesně 80, ale překonal ho písecký Šimon, který také načasoval formu. Vůbec jsme nechápali, kde se to v něm vzalo, když na jediném venkovním závodu o týden dřív hodil 25. Inu, načasovat formu je umění. Honzík tedy získal pro MRS stříbro.

Jak jsme v žácích neměli dobrý den v pátek, tak se první disciplína vyvedla. Na skishi šli tři naši kluci do finále a k nim se přidal chropyňský Matěj a kroměřížský Adam. Bylo jasné, že budou aspoň dvě medaile, protože z MRS bylo ve finále pět závodníků. Bohužel to nevyšlo Honzovi, kterýmu stačilo pět bodů navíc a byl by ve finále také. Škoda.

Finále bylo neskutečně napínavé. Člověk nevěděl, koho má sledovat dřív. Hlava lítala ze strany na stranu jak při sledování tenisu, když se sledovaly jednotlivé hody napříč celou skishí. Zaregistrovali jsme jednu nulu u Adama, jednu u Peti, asi dvě u Vojty, zbytek jsme nestíhali. Peťa se docela svižně blížil ke konci, zatím co Adam jel na jistotu. Oba se stále trefovali, měli pouze jednu nulu. U Adama jsme to znali, u Petra to bylo velké překvapení. Přišel poslední hod. Peťa si připravil hod, rozkýval zátěž, dostal ji za sebe a hodil. Kapka uhnula a dopadla vlevo od terče. Peťa měl 90 bodů. Začal chodit okolo a zjišťoval, jak jsou na tom ostatní. Zjistil, že všichni měli míň, ale nevěděl jak Adam. Adam si připravil poslední hod, rozkýval zátěž a odhodil. Kapka letěla krásně na terč, ovšem dopadla mimo něj. Jak jsme následně zjistili, posledním hodem se připravil o zlato. To získal Peťa. Jeho první medaile. Konečně se dočkal po těch třech čtvrtých místech vloni. A Adam získal stříbro. Bronzovou medaili vybojoval Matěj a Vojta s tradicí svou vlastní již od pátečního dne - čtvrté místo. Každopádně pro MRS to byl tripl.

Stovky padly u juniorů dvě, obě v základním kole. Pro úplnost - v juniorkách Eliška z Bohumína hodila kilo ve finále.
Do finále šli opět Robert a Ondra, Kuba na prvním nepostupovém místě. V nabité konkurenci nás překvapilo, že kilař Robert dvakrát zaváhal. Ondra též. Zaváhání využili ostatní reprezentanti a na naše kluky zůstalo čtvrté a páté místo.

Průběžný stav medailí - 11. Na loňských 18 ještě něco chybělo.

Nature

Přišla první dálka, ta muškařská.

Jestli nás něco potěšilo, tak to, že Honza si to nekazil tak, jak bývalo jeho zvykem. Tentokrát se snažil hodně, akorát tomu ty metry neodpovídaly. Ale co, máme radost, když to olizuje 40 metrů poté, co si Honza samostatným tréninkem přinesl do techniky jednu hovadinu, kterou ještě pečlivě vypiloval, takže celý jaro se to snažíme odstranit s různýmni výsledky. Ostatní kluci se dostali do finále. Tedy naši všichni ostatní kluci. Ještě k nim přibyl Matěj. Nějak jsme si všimli, že se mu daří jen střídavě. Jak nám to na začátku venkovní sezóny nandával, tak teď už to není pravidlem. I tady se dostal do finále z pátého místa, Adam, Petr i Vojta byli před ním. Petr postupoval z druhého místa a moc chtěl další placku.

Finále bylo napínavé až do konce. Petr byl delší dobu ve vedení a za ním byl bohumínský Jarda. Od pohledu všichni ostatní měli míň, ikdyž to samozřejmě nebylo jednoznačné, bylo to hodně vyrovnané. K naší smůle a Jardově radosti poslední hod vyletěl Jardovi daleko a překonal Petra. Byla to škoda, protože Petr do té doby vedl. No, je to sport... Když se skončilo a šli jsme se podívat, kam to komu padalo, Jarda byl jasně vepředu, Petr měl o dva metry míň. Jen oni dva se dostali za 50 metrů alespoň jedním hodem. Ostatní byli již o 4 metry kratší. Konečně se usmálo trochu štěstí i na Vojtu, který neskončil zase čtvrtý, ale měl první medaili. Bronzovou. Matěj a Adam skončili za ním. Pro MRS tedy další stříbro a bronz.

V juniorské kategorii se přes 50 metrů házelo i v základním kole. Do finále postoupili Ondra a Robert, plus se k nim ještě přidal Kuba. Zase byla šance na placku. Ve finále se ale litovelský Jeňas utrhl ze řetězu a všem utekl o 5 metrů. Nejblíž se k němu přiblížil Ondra a hned za ním Kuba, který o 10 centimetrů porazil kdyňského Kubu. Robert skončil pátý. Takže další stříbro a bronz do sbírky pro MRS.

Nature

Zbývala poslední disciplína. Letmo jsme se koukli do boje o družstva a viděli jsme velký náskok. Stačí mít hody ve výseči. Kluci tomu věnovali hodně času, hlavně Vojta a Peťa, kteří s tím mívají občas problémy, že tu výseč netrefí. Při tréninku ale vše lítalo krásně do středu.

První hody a Adam s Honzou byli ve výseči. Pohoda džes. Vojtovi zůstal vlasec na prstě a šlo to totálně doleva. Petrovi to vyletělo doprava. Super, teď co s tím... Vojta hod musel mít, takže šel druhý hod přes hlavu. Peťa dostal ještě jednu šanci. Druhé hody a Adam prodloužil. Honza taky. Vojta promáchl a pustil kapku příliš brzo, takže byl rád, že to doletělo alespoň na 46 metrů. Peťa druhým hodem opět vedle. No, nechalo se to na Petrovi, jak naloží s třetím hodem, ale sám řekl, že jde přes hlavu.

Před třetím hodem začal Adam hodně řešit, že Matěj má 59 metrů i po třetím hodu a že Adamovi na Matěje chybí jen dva body, takže kdyby prodloužil, tak by mohl vyhrát. Tak se čekalo na vítr. Při tréninku už se učil Adam netlačit ruku před tělo ale dopředu. Ještě se mu radilo trochu tlačit nahoru. Když přišel lepší vítr, Adam dostal pokyn, roztočil se a rana jak z děla. Dopadlo to do pravé části výseče. Adam se začal vztekat, že to je málo, že to není ani 60 metrů a už chtěl začít namotávat a jít pryč. Karel uklidňoval situaci, ať počká. A vyplatilo se, zátěž byla ve vzdálenosti 63 metrů. Ty potřebné dva body Adam měl mít.

Vojta hodil třetí hod excelentně, krásný odhod, ale kapka dopadla k pravé čáře a přepadla přes ní mimo výseč. Smůla jak Brno. To Petr měl pro změnu neskutečnou kliku. Vyhodil při přeshlaváku taky kapku vysoko a s větrem doprava kapka padala k okraji výseče. Dopadla a začala ještě skákat do strany, jak Petr zabrzdil vlasec a začal máchat prutem do strany. Naštěstí se jen tak tak udržela kapka na čáře ve výseči, takže Petr neměl nulu.

Trochu nám ale zatrnulo. Zatímco Vojta měl 46 metrů a Matěj 59 metrů, tři závodníci z Moravskoslezského ÚS měli přes 70 metrů. Hrozilo, že půjdou v soutěži družstev přes nás. Robert se dostal na hranici 66 metrů a Ondra podržel tým 70-metrovým hodem. Nervy to byly až do konce. Po dlouhé době se objevily výsledky. Zjistili jsme, že nakonec jsme skončili...

Nature

Krátká vsuvka, vyplněná finálem zátěže dálky.

Mladší žáci finále neměli, ale házeli zátěž dálku také. Původně měli házet separátně, ale vyšlo se vstříc hlavně bohumínskému trenérovi Břeťovi, který by musel běhat mezi dvěma hřišti a na to by asi potřeboval Harryho koště. Tak se předělalo rozlosování a házelo se na jednom místě. Napřed jenom mladší kategorie, pak starší žáci a junioři. A tady mezi sebou bojovali hlavně bohumínský Martin a chropyňský Honzík. A Honzík se činil, dokázal vybojovat další zlato pro MRS hodem o 2 metry delším, než měl Martin.

Do finále starších žáků postoupili výjimečně jen tři závodníci z MRS. Loňští medailisti bohumínský Jarda s kdyňským Vaškem, a potom Matěj z Chropyně a Pavel z Tachova. S nimi bojoval Adam a Honza. Nečekali jsme medaili, protože jsme věděli, jak ostatní hází. Nicméně již základní kolo ukazovalo, že Honza začal do hodů dávat ranu, přestal se tolik zastavovat a začalo to lítat daleko. Adam pro změnu přestal přetahovat ruku před sebe až k pupku, takže hody padal dál. K velkému překvapení Adam vyhrál! Ani Jarda nedokázal hodit tak daleko. Je pravda, že to byla neskutečná rana, co Adam předvedl do nejdelšího hodu. A bronz vybojoval Honza. Další velké překvapení. Ale řekli bychom, že zasloužené, ač nechceme nijak snižovat výkony ostatních. Jen nám bylo líto Matěje, který se nedokázal nějak srovnat a ani jeden hod nepadl do výseče. Takže zlato a bronz pro MRS.

V juniorské kategorii šel do finále Ondra a Robert. Strašně nám bylo líto, že druhý kroměřížský Ondra v této disciplíně naházel krásně, ale skončil na smolném sedmém místě a nepostoupil alespoň do jednoho finále. Finále bylo hodně napínavé. Jeňas, kdyňský Kuba, Dominik... proti nim Robert a Ondra. Boj až do konce vykrystalizoval na souboj třech, co se dokázali dostat za 67 metrů - Kuba, Jeňas, Ondra. A nakonec to byl právě Ondra, kdo zvítězil. O necelý metr a dál za ním skončili ostatní. Další zlato pro MRS.

Nature

Vyhlásily se disciplíny a jelo se na pokoje. Převlíct, navonět, odjet na banket. Musíme říct, že to byla asi jediná kaňka na celé snaze pořadatelů. I na snídani nám přišlo, že bylo víc jídla než na banketu. V podstatě na každém stole pár talířků. Když Karel s klukama dorazil, měl možnost si dát maximálně tak dvě kolečka salámu a dokonce našel i jeden kuřecí řízeček. Tolik k večeři a následnému banketu. Otázkou je, zda to šlo nějak pořadateli ovlivnit.

Šlo se na vyhlášení vícebojů a družstev.

Svým perfektním vystoupením v mladších žácích získal Honzík z Chropyně jasné zlato s náskokem necelých 30 bodů na druhého. Fantastickým bojem ve starších žácích získalo MRS dabl, když zlato vybojoval jihlavský Adam a stříbro měl chropyňský Matěj. Vojta skončil čtvrtý, Honza šestý, Peťa sedmý a kroměřížský Adam osmý. Další medaili, tentokrát bronz, přidal kroměřížský Robert v juniorech.

Nervózní jak mraky čekali jsme na výsledky družstev. Mělo to být těsné a možná jsme měli i prohrát. Trenér Moravskoslezského ÚS motivoval svůj tým, že za každý bod, o který nás porazí, prodlouží večerku o minutu. No... ve finále se večerka neprodlužovala, MRS uhájilo první místo a další zlato do sbírky o tři body. Už jsme nezjišťovali, zda se večerka druhému týmu zkracovala...

Nature

Byl to velký boj. Boj, který přinesl 24 medailí.

V mladších žácích jsme vybojovali 4 medaile, 3 zlaté a 1 stříbrnou.

Ve starších žácích jsme získali 11 medailí, přesně rozdělené na 4 zlaté, 3 stříbrné a 4 bronzové.

V juniorech chlapci obdrželi 7 medailí, a to 2 zlata, 2 stříbra a 3 bronzy

No a ještě to zlato za družstva... takže to máme 10 titulů mistrů republiky, k tomu 6 stříbrných medailí a 8 bronzových. V žebříčku medailových úspěchů jsme obsadili druhé místo, způsobené hlavně tím, že nemáme zatím žádné dívky, které by bojovaly i v dalších kategoriích... Třeba se to někdy brzy změní.

Nature

Honza se dostal do finále ve dvou disciplínách.

V zátěži arenberg skončil na 5. místě.
V zátěži dálce skončil na 3. místě (bronz).

Celkově skončil na 6. místě.

Nature

Petr se dostal do finále ve dvou disciplínách.

V mušce dálce skončil na 2. místě (stříbro).
V zátěži skish zvítězil (zlato).

Celkově skončil na 7. místě.

Nature

Vojta se dostal do finále ve čtyřech disciplínách a na multi.

V mušce skish skončil na 4. místě.
V mušce dálce skončil na 3. místě (bronz).
V zátěži arenberg skončil na 4. místě.
V zátěži skish skončil na 4. místě.
v multi skish skončil na 4. místě.

Celkově skončil na 4. místě.
Přidal zlato za účast v družstvu.

Nature

Adam si odházel dvě republiky najednou. V každé disciplíně byl ve finále.

V mušce skish skončil na 5. místě.
V mušce dálce skončil na 5. místě.
V zátěži arenberg skončil na 6. místě.
V zátěži skish skončil na 2. místě (stříbro).
V zátěži dálce zvítězil (zlato).

Celkově zvítězil (zlato).