Jihlava
Jarní kolo 1. ligy
Rozjela se nám oficiální venkovní sezóna. Zahájili jsme první a druhou ligou.
Nature

Oficiální jarní sezóna byla zahájena jarním kolem první a druhé ligy. Původně se měla konat až po lize mládeže, jako každý předchozí rok, ale tentokrát se v původním termínu koná první závod Světového poháru. A protože někteří závodníci projevili zájem tam jet a dokonce se i účastní ligy, vyšlo se těmto vstříc a liga se posunula o dva týdny dopředu. Panovaly obavy, že počasí ještě nebude úplně ideální a zase tam všichni zmrznem jako vloni, ale pořadatel zajistil výborné podmínky a nakonec téměř každý odjížděl obarvený jarním sluníčkem.

Moravský rybářský svaz, pobočný spolek Jihlava měl původně v plánu vyslat tři družstva. "Áčko" se stále drží v polovině tabulky první ligy a vloni si postup do nejvyšší soutěže vydobylo i družstvo "Béčka". Když jsme ale zjistili, že po poskládání týmu zůstane ještě některý z aktivních závodníků ladem, dali jsme dohromady i "Céčko", které jsme přihlásili do ligy druhé. Člověk míní, život mění. Tu bolavé rameno, tu bolavé břicho, tu bolavá hlava (čti: příprava na svatbu), a najednou zůstal v "Céčku" jeden závodník... O týden později i ten musel být posunut do "Béčka". A tak se smělé plány musely přehodnotit a na jarní kolo vyrazily pouze oba týmy do první ligy.

Územní přebor MRS, který se konal o týden předem, jsme pojali jako nominační závod na složení "Áčka". Bylo jasné, že Vojta a Adam budou aspirovat na účast právě v něm. Nakonec se Adamovi závod nepovedl, takže nominaci si vybojoval pouze Vojta. Ten se připojil k dospělákům Milanovi, Karlovi a Tomášovi. Druhý tým byl složen z našich žáků. K Adamovi, Honzovi a Petrovi se připojil Majkl, který si nepřál jít do "Áčka", pokud bude nějaký mladík, který by ho již dokázal nahradit.

V letošním roce po dvou letech nastoupila kompletní dvanáctka týmů. Jeden pražský, jeden severočeský, jeden středočeský, tři moravskoslezské a šest z MRS. Lehkým pohledem do složení týmu jsme vytipovali mládežníky, se kterými bychom se mohli setkat na nominačních závodech. Matěj a Adam z Kroměříže v první lize, Adam a Martin z Bohumína v druhé lize a zvědaví jsme byli na Lukáše z Jablonce, který ukazoval během zimní sezóny, že zátěžové terče mu jdou, a byli jsme velice zvědaví na muškařské disciplíny.

Po lehčím prohození jsme šli na to.

Nature

Áčko začalo dobře. Milan dvakrát vedle, Tomáš a Vojta jednou (Vojta předposledním hodem přes kraj terče za), Karel šel do plných. Průměrná ztráta 5 bodů byla výborným začátkem. I Béčko si vedlo skvěle, Honza dvě vedle, Peťa čtyři. Pouze Adamovi to nevyšlo úplně podle představ. Po zpětné analýze to vypadá na rozhozené výtahy. Suché s jednou nulou, na mokrých čtvrtý a pátý terč krátký. Bude potřeba to poladit. Majkl podpořil tým 80 body. Průměrný výsledek 80 nebyl úplně prvoligový, ale z hlediska jednotlivců jsme byli spokojeni.

Plachta v Áčku nevyšla nikomu. Nejlepší výsledek 92 není úplně to nej. Tragédii podtrhl Karel, když zahájil na podobu osmičkou a osmičkou. Co dodat. Daleko lepší výsledky předvádělo Béčko, když Majkl hodil pouze jednu osmičku a po nepovedené muše Adam vyčaroval krásných 96 bodů. Peťa zase 80, jako na muše. Honza potvrdil dobrou formu a opět přes 90 bodů.

Skish nebyla úplně nejlepší nikde. Ze 48 závodníků hodilo plný počet pět lidí. V Áčku hodil nejvíc Karel - jedna vedle, a Vojta - dvě vedle. Béčko se nijak nelišilo od ostatních nelišilo. Průměrný zisk 82,5 bodů. Asi není moc, co by se dalo komentovat. Byly týmy, kde se házelo i míň.

Nature

Podle zobrazené tabulky po terčích to vypadalo, že Áčko se pohybuje někde mezi osmým a devátým místem a Béčko je na jedenáctém, sestupovém místě. Naši kluci měli ztrátu na terčích:

  • Vojta 33 (průměr na disciplínu 11)
  • Honza 38 (průměr na disciplínu 13)
  • Adam 49 (průměr na disciplínu 16)
  • Petr 60 (průměr na disciplínu 20)

Pohledem na konkurenci jsme zjistili, že

  • Jablonec: Lukáš měl ztrátu 26 (průměr na disciplínu 9)
  • Kroměříž: Matěj měl ztrátu 55 (nepovedla se skish) a Adam více jak 60
  • Bohumín: Adam i Martin ztráta více jako 60

Lukáš ukázal, že kromě plachty a skishe mu jde i terčová muška, takže další konkurence je na světě.

Nature

Na řadu přišly dálky a tam to byl horor. Byly chvíle, kdy foukalo jak o život, a pak chvíle, kdy nefouklo vůbec. Některým týmům to neskutečně pomohlo, jiné týmy to krutě srazilo dolů. U Áčka vítr pomohl hlavně Vojtovi, který se dostal oběma hody přes 48 metrů. Ještě musíme pořešit to máchnutí k zemi na konci odhodu. Karel házel v totálním bezvětří a byl rád, že se vůbec dostal přes 100 bodů. Tomáše a Milana trápil boční vítr.

Jo - to jsme zapomněli zmínit. Taky záleželo jakým směrem foukalo, když už foukalo. Některým foukalo docela dost do ruky. Adam se vyloženě muškou dálkou prošlehal. Karel stihl pouze jeho poslední hod, kde se mu pokusil poradit, jak se hází v bočním větru. Za minutu dokázal hodit Adam pouze jeden hod, ale byl to právě ten nejdelší. Z bídy se vykřesala alespoň nějaká naděje. Ale z kluků se přes 80 bodů dostal vedle Vojty pouze Peťa. A Majkl zraje jako víno, podařilo se mu hodit přes 100 bodů.

Následovala zátěž dálka. I zde to bylo o tom, počkat si na správný vítr. Když to vyšlo, letěly hody za 77 metrů. Přes 75 metrů se dostalo 7 lidí. Pro Béčko to byla smůla. Byli jsme rádi za hody přes 50 metrů, Adam se přiblížil k 60 metrům. Právě díky zátěži dálce se přes nás přehnala Praha a posunula se na 10. místo. Áčko naházelo obstojně. Dva závodníci přes 65, dva přes 70 metrů. Vojta v podstatě zajistil prvním hodem a další dva chtěl narvat. A díky tomu mu kapka vždycky spadla z prstu. Ještě se na to musíme podívat.

Nature

Sečetly se výsledky a zjistilo se, že všechna lichá místa patřila týmům MRS. První tým Velkých Pavlovic. Třetí Kroměříž "A". Pátá Jihlava "A". Sedmá Kroměříž "C". Devátá Kroměříž "B". Jedenáctá Jihlava "B". Áčko má na čtvrtém místě Ostravu. To nevíme jak dáme. Zkusíme to přes Zuzku, že by jako nemusela třeba hodit tolik, ale asi to nevyjde... Ztráta je momentálně přes 50 bodů. Možná budeme muset spíš odrážet šestý tým, který ztrácí pouze 18 bodů na nás.

Béčko je jedenácté, prozatím sestupuje. Ztrácíme přes 60 bodů. Ale uvidíme. Jsme zvyklí, že podzim máme daleko lepší než jaro, takže se může ještě stát cokoliv.

Pozitivní zprávou bylo, že všichni kluci se dostali přes 400 bodů. Byl to skvělý začátek. Porovnali jsme zahájení sezóny letošní a loňské a vyšlo to následovně:

 20222023
Vojta 403,91 461,40
Adam 394,23 415,77
Honza 341,72 408,13
Petr 352,58 407,71

Z tohoto hlediska jsme velice spokojení. Nesmíme však usnout na vavřínech. Ono se to stejně moc nedá. Matěj z Kroměříže jasně ukázal, že je ve formě, dostal se přes 430 bodů a porazil tři naše kluky. A svoje ukázal i jablonecký Lukáš, který se dostal přes naše tři kluky se 416 body. Jo, sezóna bude více než zajímavá.

Nature

Jarní kolo 1. a 2. ligy je za námi. Teď následuje liga mládeže, ještě jedna generálka na přeboru a pak jdeme na to - nominační závody. Bude to letos maso.